Całą sobotę- mycie okna-Iwona, Dżony, Kameleon, wietrzenie- bo straszna wilgoć, wiercenie haczyków- Andrzej a potem częśc najprzyjemniejsza- instalacja wystawy okiennej
Pracownia Przydomowa Mantykory pod 13 -stypendium Ministra Kultury
Prace nad wystawą "KLINIKA LALEK" ROZPOCZĘTE W BĘDZINIE -Ośrodku Edukacji Kulturowej Pod Parasolem Jana Dormana -wpółpraca z Iwoną Dowsilas, córką Dormana.
Jan Dorman (ur. 11 marca 1912 w Dębowej Górze, od 1915 dzielnica Sosnowca, zm. 21 lutego 1986 w Będzinie) - twórca, eksprymentator i menadżer teatralny, reżyser, aktor, pedagog, dyrektor teatru, artysta plastyk, pisarz.
Biografia[edytuj]
W latach 1928-1933 był słuchaczem Męskiego Seminarium Nauczycielskiego w Sosnowcu. Od 1938 do 1939 r. studiował malarstwo w krakowskiej ASP. W 1945 r. wraz z poślubioną w 1938 r. żoną, Janiną Dormanową (1910-2004) założył w Sosnowcu Międzyszkolny Teatr Dziecka. 22 grudnia 1945 r. teatrzyk ten pod kierownictwem Dormana wystawił w Sosnowcu przedstawienie "Malowane dzbanki". Pierwszy spektakl na profesjonalnej scenie wystawiono w ówczesnym Teatrze Miejskim, dzisiejszym Teatrze Zagłębia. Był to teatr ekspresji dzieci, oparty na zabawie. W 1947 r. teatrzyk przekształcono w Eksperymentalny Teatr Dzieci 1 kwietnia 1951 r. otrzymał dzisiejszą nazwę Teatr Dzieci Zagłębia. W tym czasie teatr uchodził za jedną z najbardziej awangardowych scen polskich dla dzieci i młodzieży oraz jedną z najlepszych scen dziecięcych w kraju.
Prowadził teatr inspirowany rytuałem dziecięcej zabawy, odwołujący się do gry skojarzeń i wyobraźni odbiorcy, posługujący się lalkami, maskami, znakiem plastycznym. ....
(z wikipedii)
Jan Dorman Teatr Osobny
Jan Dorman blox
Pracownia Przydomowa Mantykory pod 13 -stypendium Ministra Kultury
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz